درمان بیماریهای نشیمنگاهی و مقعدی لیــــزر سریـعترین و بهتریــن روش درمانــی

دریافت مشاوره رایگان لیزر درمانی

تفاوت زگیل تناسلی با جوش

امروزه یکی از مشکلات پوستی که تقریبا افراد زیادی درگیر آن هستند, عفونت آمیزشی می باشد. با توجه به اینکه برآمدگی های پوستی واقع در نواحی تناسلی دارای اشکال مختلفی هستند, احتمال تشخیص آن ها از هم نسبتا سخت خواهد بود. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تفاوت زگیل تناسلی با جوش صحبت کنیم; پس تا پایان با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

هر کدام از ما به طور حتم در دوره ای از زندگی مان تجربه زگیل تناسلی را داشته ایم. این بیماری یک نوع پدیده پوستی ویروسی است که در لایه سطحی از پوست ایجاد می شود و معمولا تا چند هفته بر روی بافت های نواحی تناسلی باقی می ماند. شاید تاکنون اسم پاپیلوم یا HPV را شنیده باشید; در واقع زگیل تناسلی توسط این ویروس ایجاد شده که تمامی لایه های سطحی را پوشش می دهد.

تفاوت زگیل تناسلی با جوش چیست؟

زگیل های معمولی اغلب گرد بوده و به صورت نرم بر روی یک پایه زیرین در سطح پوست رشد خواهند کرد. این عفونت های تناسلی شبیه به بالن های باد کرده و ریز هستند که آسیبی به شما وارد نمی کنند. البته این مورد را هم باید ذکر کرد که امکان تشدید آن ها از طریق رابطه جنسی و استفاده از لباس های شخصی نیز وجود دارد. همانند زگیل های معمولی, عفونت های تناسلی نیز خطرناک نبوده و جای هیچ گونه نگرانی از بابت درمان آن نباید داشت; چرا که با پیشرفت علم و تکنولوژی در عرصه پزشکی, بیماری های این چنینی قابل درمان بوده تا تفاوت زگیل تناسلی با جوش واضح تر شود.

خصوصیات و ویژگی های زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی بافت های فیبروماس و نرم هستند که گاهی اوقات به شکل ضایعات قرمز رنگ و کوچک در می آیند. این عفونت ها معمولا بر روی پایه های زیرین سطح پوست رشد کرده و با وارد کردن فشار, نرم بودن و خم شدن آن ها را احساس خواهید کرد. مهمترین خصوصیات این نوع از زگیل ها در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

✅ اگرچه اکثر زگیل ها معمولی کوچک هستند ولی برخی از آن ها به اندازه یک پاک کن بزرگ می شوند. طبق تجربیات جراحان, ابعاد عفونت های تناسلی به اندازه یک انجیر و یا بزرگتر هم در بدن افراد مشاهده شده است.

✅ زگیل ها معمولا خیلی سریع گسترش می یابند و در طول زمان تغییر زیادی نخواهند داشت; به عبارت دیگر به ندرت پیش می آید که پس از مراحل اولیه رشد, به بزرگتر شدن ادامه دهند.

✅ این نوع از عفونت ها معمولا در طول زمان از رنگ قرمز به قهوه ای تیره یا روشن تغییر رنگ می دهند. تمامی این واکنش های پوستی در ابتدای بیماری طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی برای فرد را ندارد.

✅ یکی از رایج ترین عفونت های تناسلی, زگیل ها معمولی هستند که غالبا بر روی گردن, زیر بغل و یا نواحی دیگر بدن پدیدار می شوند. البته نا گفته نماند که احتمال شکل گیری آن ها در قسمت های کشاله ران و عضلات ماهیچه ای تناسل نیز وجود دارد.

✅ زگیل های معمولی زنانه در ناحیه واژن آنچنان شایع نیستند و دلیلی که می توان برای آن نام برد, مرطوب بودن همیشگی واژن می باشد. اکثر این عفونت های تناسلی معمولا در اثر اصطکاک و خیس بودن پوست ایجاد می شوند که علت آن نیز بی توجهی به قسمت های نشیمنگاهی و عدم مراقبت از این نواحی می باشد.

عوامل تاثیر گزار بر ایجاد جوش و زگیل های تناسلی

تقریبا نیمی از افراد در طول عمر خود حداقل یک بار زگیل تناسلی را بر روی بدن خود تجربه می کنند, اما دلایل واضح و مشخصی در شکل گیری این ضایعات پوستی هنوز هم مشخص نیست. فاکتورهای زیادی در بروز این عوامل تاثیر گزار می باشد که مهمترین آن ها عبارتند از:

✅ کشیده شدن و اصطحکاک

تماس و مالیدن مکرر پوست با لباس های مختلف و مرطوب می تواند باعث بروز حساسیت در نواحی تناسلی و ایجاد برآمدگی های کوچک پوستی شود. البته ناگفته نماند که برخورد و اصطکاک مربوط به روابط جنسی نیز می تواند منجر به شکل گیری جوش های معمولی یا زگیل های تناسلی شوند.

✅ بارداری

ایجاد تغییرات هورمونی خانم ها در حین بارداری می تواند سرعت شکل گیری جوش های معمولی و زگیل های تناسلی را در افراد بالا ببرد.

✅ چاقی مفرط

افرادی که وزن بالایی دارند, احتمال ابتلا به زگیل های تناسلی در آن ها وجود دارد. چاقی مفرط باعث افزایش سطح بیرونی پوست و اصطکاک بیشتر با نواحی دیگر بدن می شود و تکرار مداوم این عارضه می تواند مکان های بیشتری را در بدن فرد برای شکل گیری زگیل تناسلی در بر گیرد.

✅ دیابت درجه 2

افراد دیابتی به دلیل بالا بودن میزان انسولین در بدن آن ها, درصد ابتلا به بیماری هایی مانند زگیل تناسلی وجود دارد.

✅ کهولت سن

زگیل های تناسلی معمولا در افرادی که دچار کهولت سن هستندو با میانگین سنی بین 45 الی 60 سال بسیار رایج می باشد.

✅ سابقه خانوادگی و ژنتیک

در صورتی که اعضای خانواده شما مشکل جوش یا زگیل تناسلی را داشته باشند به احتمال زیاد شما نیز در آینده به این بیماری دچار خواهید شد.

✅ عفونت های جنسی

یک عفونت انسانی خاص به نام ویروس پاپیلوما یا همان HPV وجود دارد که از طریق روابط جنسی محافظت نشده بین افراد منتقل می شود. این نوع ویروس بسیار واگیردار بوده و پزشکان این موضوع را به خوبی می دانند که عفونت های جنسی یکی از عوامل مهم در بروز زگیل تناسلی می باشد.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

روش های تشخیص زگیل تناسلی

 

  1. تشخیص زگیل تناسلی به روش بیوپسی: در این پروسه, پزشک تکه ای از ضایعات یا برآمدگی پوستی شما را جدا کرده و سپس ناحیه مورد نظر را منجمد خواهد کرد. در مرحله بعد, بافت جداشده را به آزمایشگاه تخصصی در این زمینه برده تا مورد بررسی های بیشتر قرار گیرد. در ادامه این روند, اگر آزمایشات واضح نباشند پزشک انجام آزمایشات خونی را تجویز خواهد کرد.
  2. تست پاپ اسمیر: برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی از پاپ اسمیر نیز می توان استفاده کرد. البته این روش برای زنان با میانگین سنی بالای 32 سال توصیه می شود. این تست با نمونه برداری مختصر از سلول های دهانه رحم و واژن, توان بررسی دقیق این بیماری را خواهد داشت.

 

مقالات پیشنهادی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.