درمان آبسه مقعدی

دکتر عاطفه دهقانی

دلایل بروز آبسه مقعدی

بروز آبسه مقعدی می تواند در مدت بسیار اندکی اتفاق بی افتد و به همین خاطر می بایست همیشه بهداشت فردی و عمومی خودتان را رعایت کنید که مبادا دچارش شوید.به هر حال اصلی ترین دلایل ابتلا را می توانیم موارد زیر در نظر داشته باشیم :

 • عفونت ناشی از زخم ایجاد شده به دلیل شقاق یا بواسیر که در بسیاری از افراد دیده می شود.
 • عفونت های ایجاد شده به دلیل نزدیکی جنسی که متاسفان هروز به روز در حال افزایش است و کمتر کسی به شکل کامل رعایت می کند.
 • گاهی مواقع پیش می آید که غدد یا رگ های اطراف مقعد به دلایل مختلف انسداد پیدا می کنند و از این رو دچار عفونت و جمع شدگی باکتری می شوند.

اما یک سری از موارد دیگر هم باعث تشدید این بیماری می شوند که بهتر است تا حد امکان رعایت کنید :

 • یبوست و اسهال یکی از مشکل زا ترین بیماری های گوارشی هستند که افراد آنها را جدی نمی گیرند.در نظر داشته باشید که یبوست به مرور زمان باعث اسیب های مختلف یا اجاد بیماری های شقاق و بواسیر می شود و بهتر است برای درمان آن اقدام کنید.
 • خانم ها باردار,به نسبت سایر خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به ابسه مقعدی هستند.
 • برقراری رابطه جنسی از طریق مقعد که این کار علاوه بر آسیب های مقعدی,می تواند باعث بروز بیماری های دیگر در فرد شود و از این رو نباید این کار را انجام دهید!
 • بیماری HIV باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و گاهی مواقع اختلال در آن می شود و از این رو احتمال دارد که آبسه مقعدی یا هر نوع بیماری دیگری را تشدید کند.

درد داری؟ همین امروز لیزر کن!

درمان انواع بیماری های نشیمنگاهی از جمله آبسه مقعدی,با تجهیزات لیزری و تناه در مدت 20 دقیقه با گادری مجرب! کل عمل لیزر بدون داروی بیهوشی انجام خواهد شد و از این رو تمام افراد می توانند این کار را انجام دهند.

چطور داروی بیهوشی نمی زنید؟

ما در درمان بیماری های نشیمنگاه,از بی حسی موضعی برای لیزر استفاده می کنیم و بیمار هم هیچگونه دردی احساس نخواهد کرد.

هزینه به چه شکل هست؟

هزینه لیزر ابسه مقعدی از 2 میلیون تومان شروع می شود و با توجه به شرایط بیماری و شدت بیماری,تغییر می کند.

دوره نقاهت چه مدت خواهد بود؟

دوره نقاهت در بیشترین حالت خود حدود 3 روز خواهد بود و این عدد نسبت به جراحی سنتی حدود 20 روز کمتر است (حداقل).

لیزر در هنگام بارداری

هیچ مشکلی برای انجام لیزر در هنگام بارداری وجود ندارد و تنها قبل از آن می بایست یک معاینه شوید تا خدایی ناکرده موردی وجود نداشته باشد.

علائم و روش های پیشگیری از آبسه مقعدی

همانطور که گفته شد,درد یک از نشانه های اصلی آبسه مقعدی می باشد و از این رو ما هم این مورد را به عنوان علامت اصلی در نظر می گیریم.اما باید دقت داشته باشید که بیماری های زیادی وجود دارند که باعث ایجاد درد در ناحیه مقعدی می شوند و بهتر است موارد دیگری را هم در نظر بگیرید :

 • داشتن یبوست یا اسهال و همچنین حرکات دردناک روده بعد از خوردن غذا.
 • نشانه های مبارزه بدن با بیماری که عبارتند از تب,تعریق بیش از اندازه,خستگی و بی حالی.
 • داشتن درد به نسبت زیاد در ناحیه زیر شکم.

یکی از موارد مهم دیگر,این است که میزان درد معمولا سرفه یا انجام فعالیت های سنگین بیشتر می شوند و باید مراقب باشید که در طول دوره درمان,کارهای سنگین را تا حد امکان انجام ندهید! خب اکنون می رسیم به یکی از مهمترین بخش ها,یعنی روش های پیشگیری از ابتلا به آبسه مقعدی که بسیار ساده هستند و هر فردی می تواند آنها را انجام دهد.البته قبل از هر چیزی باید بگوییم که به هیچ عنوان رابطه جنسی از طریق مقعد ایجاد نکنید و اگر بیمرای های گوارشی یا مقعدی دیگری دارید,بهتر است سریعا به دنبال روش درمان باشید!

 • رعایت بهداشت فردی به شکل کامل و شستشو دادن محل دفع و ادرار,بعد از هر بار عمل دفع.
 • استفاده از کاندوم برای برقراری رابطه جنسی و اینکه در نظر داشته باشید
 • سعی داشته باشید که نظافت کودکان نوپا یا حتی کودکان را بعد از عمل دفع رعایت کنید تا از همین ابتدا مشکلی به وجود نیاید.
درمان بدون درد

روش های درمان آبسه مقعدی

برای درمان بیماری آبسه مقعدی می توان از سه روش مختلف استفاده کرد که در حال حاظر بهترین آنها,لیزر است.شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که چرا لیزر توانسته جای جراحی سنتی و روش های خانگی را بگیرد و اصلا چه نکته مثبتی دارد؟ برای یافتن جواب,می بایست ادامه مطلب را بخوانید و اینکه این مورد را هم بگوییم که به هیچ عنوان نباید از روش های درمان خنگی به عنوان راه حلی 100% استفاده کنید که جواب نخواهد داد.چرا که این مواد تنها برای حالت ضعیف بیماری کاربرد دارند و حتی اگر بیماری از بین رفت,ممکن است بعد از مدت کوتاهی دوباره بازگردد.اگر برای درمان آبسه کاری انجام ندهید,ممکن است حالت های زیر برایتان به وجود بیایند :

 1. بیماری خود به خود درمان می شود و تا مدت ها ظاهر نخواهد شد (کمتر از 1%)
 2. افزایش شدت درد و به طوری که نمی توانید کاری انجام دهید.
 3. بازگشت سریع بیماری این بار با شدت بسیار بیشتر.
 4. به وجود آمدن بیماری فیستول یا شقاق که این یعنی مشکلات بیشتر!

درمان آبسه مقعدی با لیزر

اگر شما هم اهمیت زیادی به سلامتی و در عین حال وقت خود می دهید,پیشنهاد می کنیم که درمان لیزری را انتخاب کنید که نسبت به جراحی سنتی مزایای بسیاری دارد و امروزه دیگر کسی به سمت تیغ و خونریزی نمی رود.در روش لیزری چون استفاده از دست به کمترین حد خود می رسد,احتمال ابتلا به بیماری عفونی یا رخ دادن اشتباه پزشکی وجود ندارد و از این رو دیگر نیازی به نگرانی در این زمینه نیست!

گاهی مواقع آسیب به عضله اسفنکتر داخلی باعث ایجاد بی اختیاری مدفوع در فرد می شود که درمان به نسبت زمانبر است و پیشنهاد می کنیم همچین ریسکی نکنید.متاسفانه برخی از پزشکان عزیز کشور,برای رقابت اقدام به تخریب کردن لیزر می کنند که درست نیست و قبل از هر کاری باید تحقیق کنید.یکی دیگر از مواردی که باعث شده است افراد زیادی لیزر کنند,دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد! در روش جراحی سنتی این مدت گاهی مواقع یک ماه هم می شود و به همین خاطر,انتخاب مناسبی برای افراد شاغل به نظر نمی رسد.

  خانه تماسارتباط با ماآدرس ما